Laravel Nedir ? Kurulum ve Kullanımı

Laravel Nedir ? Kurulum ve Kullanımı
Web Tasarım Ankara

Laravel kod yazma anlayaşınıza yeni bir soluk yeni bir heves getirebilecek framework, kendi deyimi ile web sanatçılarının PHP Framework’ü.
Laravel günümüzde popülerliği git gide artan PHP Framework’dür. Yapı olarak karmaşık olarak gözüksede içerisine girdiğinizde sizi rahatlatacak bir çok yapısı bulunmaktadır.
Laravel Kurulumu
Laravel kurulumu için öncelikle bilgisayarınıza composer kurulumunu daha önce yapmış olmanız ve kullanımını biliyor olmanız gerekmektedir.  Daha önceki makalelerimizde anlatımını sağlamıştık. Bilgisayarınızda composer kurulumu yaptıktan sonra laravel’in resmi sitesine giderek döküman kısmına giriş yapıyoruz ve sağ üstten kurulum yapacağımız veya kullanacağımız laravel sürümünü seçiyoruz. Alt kısımdan kurulum için gerekli talimatları inceleyebilirsiniz.
Laravelin kurulumu için windows terminali açıyoruz. Örnek kurulum kodunu alt kısımda vermekteyim.
composer create-project --prefer-dist laravel/laravel blog "5.2.*"

Kurulumu sürüm belirtmeden kurmak için
composer create-project --prefer-dist laravel/laravel blog
blog yazan kısım proje isminizdir. Bu kısmı dilediğiniz ismi vererek değiştirebilirsiniz.
Komutunu kullanabilirsiniz. Kurulum tamamlandıktan sonra localhost’unun çalışıp çalışmadığını kontrol ederek ilgili dizinin public klasörüne giderek çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz.
iyi çalışmalar dilerim.

Beğen  
Yazar

2008, Yılından beri sistem ve yazılım teknolojileri ile ilgilenmekteyim. Ayrıntılı bilgi için hakkımda sayfamı inceleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir