Git Nedir ? Nasıl Kullanılır ?

tarafından
514
Git Nedir ? Nasıl Kullanılır ?
Güzel Hosting


Merhabalar,
Bu blog yazımızda sizlere Git’ten bahsedeceğim, git denildiği zaman aklınıza gelen ilk şey github olduğunu düşünüyorum. Github bu sistemi kullanan bir repo’dır. Gelelim git’e git aslında yazılım geliştiricilerin hayatını kolaylaştıran kaybetme veya korkmadan geliştirilmenize imkan sunan bir sistemdir. Git en kısa tabiriyle versiyon yada sürüm kontrol sistemi olarak adlandırabiliriz. Git ile bir yazılım geliştirme sırasında bir sistemin yedeğini alıp devam etmek gerekebilir, yada geliştirmeler bittiğin son son son diye klasörler açabiliriz fakat git ile bu meşakatli işlemleri unutup daha temiz bir sistem ile kod arayüzü ile bu işlemleri yapabiliyoruz. Git ile dilediğimiz zaman 4-5 öncelik commit’imize dönebiliriz, commit’i alt kısımda anlatacağım, çeşitli branch’ler oluşturarak sürümünüzü yükseltebilirsiniz. Her şey tamamiyle git kontrolünde olacaktır.
Öncelikle https://git-scm.com/ sitesinden işletim sisteminize uygun olan git sürümünü indiriyoruz. Kurulumu çok basit bir şekilde yapıyoruz.
Daha sonra projemizin olduğu klasöre giderek Sağ tık yapıp Git Base Here seçiniz ve karşınıza bir kod arayüzü açılacaktır.

Uygulayacağımız kod blokları.

 • git init = Bu klasör artık bir git reposudur. Gizli bir .git klasörü oluşturur.
 • git status = Bu klasör içerisindeki dosyaların repo’ya aktarılıp aktarılmadığını görebiliriz. Kırmızı ile belirtilen tüm dosyalar eklenmemiştir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta .gitignore dosyasıdır eğer sisteminizde .gitignore dosyası var ise burada yer alan dosyalarınız her zaman repoya eklenmez. Bunu bir güvenlik olarak görebiliriz örneğin laravel’de env dosyasında veritabanı vb. şifreler yer aldığı için git reposuna dahil edilmemesi gerektiği .gitignore dosyasında belirtilmiştir. Böyle olunca kullanıcılara .env dosyası paylaşılmaz.
 • git add dosya.php = Sadece bir klasör veya dosya’yı repoya eklemek istediğimizde.
 • git add * = Burada * (yıldız) yerine . (nokta) ‘da kullanabiliriz. Tüm dosya ve klasörleri Repo’ya ekler. Bu kod bazı windows sistemlerinde çalışmama durumları olabilmektedir. bu gibi durumlarda git config core.autocrlf true bu kodu çalıştırıp daha sonra git add * çalıştırmalıyız.
 • git log = Bu repo’da daha önce commit işlemi yapılmış mı bunun kontrolünü sağlıyoruz.
 • git commit -m “Kurulum Yapıldı” = Bu kısımda git add * ile repomuza eklediğimiz dosya ve klasörlere bir sürüm tarzı bir sistem ekleyerek bir açıklama ile repo’yu ayırıyoruz. Bu ayarlamada ilk işlem sırasında bazı bilgiler isteyebilir bunları git config user.email “[email protected] ve git config user.name “Ad Soyad” girmeniz gerekmektedir. Bu işlem yapıldığında bir hata almaz iseniz git reposu belirlenmiş olacaktır.
 • git reset –hard * = Bu kod ile ilgili repo’ya geri dönüşümüze imkan sunacaktır, git log ile kontrol ettiğimiz  commit numarasını * yazan kısma yazdığımızda ilgili sürüme tek tıklama ile geri dönüş yapabiliriz.

Branch Nedir ?

Projemizi git repo’suna dahil ettiğimizde hali hazırda master branch’i ile bize gelmektedir. Branch ‘ın en temel anlatımı dal yapılandırmasıdır. Branch ile projemizin ilk halini koruyarak yeni bir sürüm vb. bir işlem çıkarmak istiyorsunuz bunu branch ile yapıyoruz.  Örneğin master branch’iniz v1 sürümünüz olsun v1.1 branch’iniz sürümü güncellenmiş hali olsun Bunu nasıl yapacağımız hakkında bilgi sahibi olalım.
Bu işlemi için kodlarımız.

 • git branch v1.1 = Yeni bir branch oluşturduk.
 • git branch = Mevcut branch’leri kontrol ediyoruz. Yanında * olan branch kullandığınız branch’tir.
 • git checkout v1.1 = Artık v1.1 branch’imizde geliştirme yapıyoruz ve burada yaptığımız branch’ler v.1′ hiç bir şekilde bozmayacaktır. En temel anlamıyla düşünürsek v1 klasörünü kopyalayıp yapıştırdığımızda adını v1.1 yaparak v1.1 üzerinde düzenleme yapma gibi düşünebiliriz.
 • git merge v1.1 = Artık v1.1 geliştirmesini tamamlayıp tüm sistemi master branch’inde toplamak istediğimizde bu kodu kullanarak v1.1 branch’ini master branch’ine aktarıyoruz.
 • git branch -D v1.1 = v1.1 branch’ini siliyoruz.

Profesyonellerin branch ile ilgili geliştirmeleri alt kısımdaki tabloyu inceleyerek yararlanabilirsiniz.

Github Nedir ?

Github, Git’in online tarafı olarak düşünebiliriz. Github ile dosyalarınız siz silmediğiniz sürece silinmez dilediğiniz yerden projenizi github’dan çekerek geliştirmeye devam edebiliriz. Github ile ücretsiz olarak sadece 1 Private repo ve dilediğiniz kadar public repo barındırabilirsiniz. Daha fazla Private repo için ücretli plan satın almanız gerekmektedir.

Github Kullanımı

 • Öncelikle github ‘a üye olmamız gerekmektedir.
 • Üye olma aşamalarını tamamladıktan sonra New Repository butonuna basarak repomuzu oluşturmaya başlıyoruz.

 • Üst kısımdaki ayarlamalar ile tüm işlemleri yapıyoruz. gitignore hakkında üst kısımda bilgi zaten vermiştik.
 • Repository oluşturduktan sonra alt kısımdaki sayfa ile karşılaşacaksınız.
 • Bu sayfa ile artık mevcut local sistemimizde ki git’i github’a aktarabiliriz.
 • git remote add origin https://github.com/yusufkahramaner/repoismi.git = Üst kısımda belirtilen github linkini giriyoruz.
 • git push origin master = Master kısmı branch adımız. Bu işlem sırasında size kullanıcı adı ve şifre sorarak github senkronizasyonunu yapar.
 • git clone https://github.com/yusufkahramaner/repoismi.git = Github reposunu local’e çekmek için bu kodu kullanabiliriz.
 • git remote remove origin = Git veya bitbucket ile bağlantıyı koparır.

Bitbucket Nedir ?

Bitbucket github’ın tamamiyle ücretsiz olan clone bir sistem olarak görebiliriz. Kullanımı en az github kadar kolay ve gelişmiştir. Yine aynı şekilde github’daki gibi bir repository oluşturduktan sonra üst kısımdaki kodları aynı şekilde buna uygulayarak kullanabiliriz.
Yararlı olabildiysem ne mutlu, Hatam var ise bildirilirse düzeltebilirim.