WordPress Nedir?

tarafından
168
WordPress Nedir?
Güzel Hosting

Geçmişte bir web sitesi açmak ya da kişisel bir blog sayfası açmak daha ulaşılmaz bir işti. Fakat son yıllarda bazı ücretsiz yayın sistemleri popüler olmaya başlamış ve milyonlarca kişi tarafından da kullanılmaya başlanmıştır. Elbette yüksek derecede kod bilgisi gerektiren, daha derinlikli ve karmaşık web siteleri için işin uzmanlarını devreye sokmak daha mantıklıdır. Fakat daha düşük bütçeli, daha kompakt ve pratik bir kişisel web sitesine sahip olmak ancak WordPress gibi harika bir sistemle mümkün.

WordPress nedir sorusu kullanıcıların cevabını sıklıkla araştırdığı bir sorudur. WordPresss bir nevi yayın kontrolünün tamamen sizde olduğu, özgür ve hızlı bir içerik üretme platformudur. Belki de WordPress’i bu denli popüler kılan temel özelliği de budur. WordPress açmak, düzenlemek, güncellemek ve geliştirmek tamamen size bağlıdır. GPL lisanslı bir sistem olan WordPress çok uzun zamandır var olan bir sistem olsa da son birkaç senede asıl çıkışını gerçekleştirmiştir. WordPress’te hayal edilen olan her şey somut olarak karşılık bulabilmektedir. Dilerseniz bir haber sitesi, dilerseniz kişisel bir site, dilerseniz e-ticaret sitesi, dilerseniz sosyal medya ya da liste sitesi yapabilirsiniz. Bu örnekleri sonsuza kadar üretmek mümkündür. Vurguladığım gibi bu basit kullanım şansı veren sistemde kaptan tamamen bizzat siz oluyorsunuz. Önceden sadece blog site olarak hizmet veren WordPress sonradan her türden web sitesi için aktif olmaya başladı. PHP dilini tercih eden wordpress kurulumu bakımından da oldukça basit ve ayrıca da ücretsizdir. Fakat daha sonraki süreçlerde başlangıç düzeyi için sembolik de olsa bir yıllık ücret ödenmektedir. Ki zaten bu ödemeyi internetteki diğer tüm siteler de yapmaktadır. Eğer sitenize iyi bakarsanız ve doğru içerikleri güncel olarak üretirseniz wordpress üzerinden gayet rahat bir şekilde para kazanmak mümkündür.

Yapı olarak son derece basit olan sistemde, yazılar ve sayfalar şeklinde iki ana yönerge vardır. Sayfaları, değişmez olan künye bilgileri olarak düşünebiliriz, bunları güncel olarak değiştirmek zaten manasızdır. Burada asıl önemli olan yazılar bölümüdür. Yazıları bir veya birden fazla yazar, bağımsız profilleri aracılığıyla üretebilir. Ana sayfada bu yazıların bir özeti doküman olarak gelir, yazıların detayları tıklanıldığı zaman görülebilir.   Dilerseniz bu yazıları çeşitli şekillerde kategorize de edebilirsiniz. WordPress tema seçiminiz sitenizin rengini ve biçimsel özelliklerini şekillendirir. Kendi zevkinize ya da sitenin içeriğine, içeriğin dokusuna göre temanızı zenginleştirmeniz ya da güncelleştirmeniz mümkündür.  WordPress sitesi nasıl açılır sorusuna karşılık vermek için öncelikle bir e-posta adresi ve internet bağlantısı gereklidir.

Kurulum için sistemin resmi sayfasına gidin ve oradan Create Website sekmesini seçin. Blog konusu ve blog yerleşimi daha sonraki seçimleriniz olacaktır. Akabinde ise temanızı seçmeye başlayabilirsiniz. Bir sonraki aşamada alan adınızı ücretli ya da ücretsiz bir şekilde temin etmeniz mümkün. Plan seçimi bölümünde dilerseniz ücretsiz paketi dilerseniz ücretli paketlerden birini seçebilirsiniz. Bütün bu aşamaların sonunda da e-posta ve giriş şifrenizi belirleyeceksiniz. Böylece kaba taslak haliyle wordpress sistemine ilk adımınızı atmış sayılıyorsunuz.