WordPress Güvenliği Nasıl Sağlanır ?

tarafından
167
WordPress Güvenliği Nasıl Sağlanır ?
Güzel Hosting

WordPress dünya’nın en gelişmiş içerik yönetim sistemlerinden bir tanesidir genel olarak blog sistemi olarak bilinir fakat aslında wordpress ile bir web sitesini tam anlamıyla yönetebilir hatta sitenizi bazı WordPress eklentileri ile E-Ticaret sitesine kadar çevirebilirsiniz. Peki bu şekilde bir çok kitleye hitap eden WordPress’inizin güvenliğini nasıl sağlayacaksınız. Aslında WordPress güvenliğini sağladığınız zaman çok güvenli bir sistemdir, yeterki güncellemelerini zamanında yapınız.
1- Güncellemeleri Takip Ediniz.
WordPress open source bir sistemdir ve binlerce kişi tarafından geliştirilmektedir ve sürekli olarak güvenlik açığı, geliştirme vb. konularda güncellemeler paylaşılmaktadır ve bunu otomatik olarak yönetici panelinizden yapabilirsiniz.
2- Gereksiz, Güvensiz Eklentiler
WordPress sistemlerinin en büyük düşmanlarından birisi gereksiz ve güvensiz kurduğunuz eklentilerdir, kaynağını bilmediğiniz ve bunu sisteminize dahil edeceğiniz eklenti sitenizin bir saldıraya kurban gitmesine sebebiyet verebilir. Eklenti kurulumu yapılırken kaç kere yüklendiği ve yorumlarına dikkat ederek en uygun eklentiyi seçmek gerekmektedir.
3- Tema Seçimi
Bir web sitesi kuracaksınız, bu web sitesi WordPress olacak tabiki bu siteye bir tema kurulumu yapacağız temalarda da dikkat edeceğimiz yapımcısının güvenilirliği ve eklenti konusunda bahsettiğim konular olacaktır.
4- Güvenlik Eklentiler Yüklemek
Wordpress’in yazılımsal olarak açığı olmadığı durumlarda kötü niyetli kişilerin başvuracağı diğer bir yöntem admin panelinize erişim talepleridir. Bunuda bir kaç basit eklenti ile çözebiliriz.
Kurulacak Eklentiler

A – Limit Login Attempts : Admin panelinizden yapılan giriş denemelerini kontrol eder ve çok fazla yapılan hatalı giriş denemelerini engeller ve gerekli log kayıtlarını tutar.
B – Rename wp-login.php : Admin panelinize giriş yaparken bunu sizinle birlikte binlerce kişinin bilmesini istemezsiniz bu eklenti ile giriş yaptığınız /wp-admin uzantısını değiştirebileceksiniz.

Sizlere bahsetmek istediğim konu buraya kadar, buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederim, eklemek istedikleriniz olursa bana bildirirseniz sevinirim. Bir hatam var ise bildirirseniz düzeltmek için elimden geleni yaparım. Bol güvenli günler dilerim.