WordPress Güvenliği Nasıl Sağlanır ?

WordPress dünya’nın en gelişmiş içerik yönetim sistemlerinden bir tanesidir genel olarak blog sistemi olarak bilinir fakat aslında wordpress ile bir web sitesini tam anlamıyla yönetebilir hatta sitenizi bazı WordPress eklentileri ile E-Ticaret sitesine kadar çevirebilirsiniz. Peki bu şekilde bir çok kitleye hitap eden WordPress’inizin güvenliğini nasıl sağlayacaksınız. Aslında WordPress güvenliğini sağladığınız zaman çok güvenli bir sistemdir, yeterki güncellemelerini zamanında yapınız.
1- Güncellemeleri Takip Ediniz.
WordPress open source bir sistemdir ve binlerce kişi tarafından geliştirilmektedir ve sürekli olarak güvenlik açığı, geliştirme vb. konularda güncellemeler paylaşılmaktadır ve bunu otomatik olarak yönetici panelinizden yapabilirsiniz.
2- Gereksiz, Güvensiz Eklentiler
WordPress sistemlerinin en büyük düşmanlarından birisi gereksiz ve güvensiz kurduğunuz eklentilerdir, kaynağını bilmediğiniz ve bunu sisteminize dahil edeceğiniz eklenti sitenizin bir saldıraya kurban gitmesine sebebiyet verebilir. Eklenti kurulumu yapılırken kaç kere yüklendiği ve yorumlarına dikkat ederek en uygun eklentiyi seçmek gerekmektedir.
3- Tema Seçimi
Bir web sitesi kuracaksınız, bu web sitesi WordPress olacak tabiki bu siteye bir tema kurulumu yapacağız temalarda da dikkat edeceğimiz yapımcısının güvenilirliği ve eklenti konusunda bahsettiğim konular olacaktır.
4- Güvenlik Eklentiler Yüklemek
Wordpress’in yazılımsal olarak açığı olmadığı durumlarda kötü niyetli kişilerin başvuracağı diğer bir yöntem admin panelinize erişim talepleridir. Bunuda bir kaç basit eklenti ile çözebiliriz.
Kurulacak Eklentiler

A – Limit Login Attempts : Admin panelinizden yapılan giriş denemelerini kontrol eder ve çok fazla yapılan hatalı giriş denemelerini engeller ve gerekli log kayıtlarını tutar.
B – Rename wp-login.php : Admin panelinize giriş yaparken bunu sizinle birlikte binlerce kişinin bilmesini istemezsiniz bu eklenti ile giriş yaptığınız /wp-admin uzantısını değiştirebileceksiniz.

Sizlere bahsetmek istediğim konu buraya kadar, buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederim, eklemek istedikleriniz olursa bana bildirirseniz sevinirim. Bir hatam var ise bildirirseniz düzeltmek için elimden geleni yaparım. Bol güvenli günler dilerim.

“WordPress Güvenliği Nasıl Sağlanır ?” üzerine 23 yorum.

  1. WordPress konusunda güvenliği sağlamak için bence en en en önemli 3 etken: güvenilir hosting, güncel wordpress sistemi, güvenilir eklenti… Bunların 3 ü olunca gerisi de gelir diye düşünüyorum.

  2. Güzel bilgiler yer almakta ekstra olarak kaliteli güvenlik eklentileri de yer verirsen daha da iyi olacaktır. teşekkürler

  3. Ben şahsen tüm sitelerimde Limit Login Attempts eklentisini kullanıyorum. Loglama özelliği çok iyi. Ne kadar kişinin hangi varyasyonlarla sitenize girmeye çalıştığını görebiliyorsunuz. Tavsiye ederim. Ayrıca yazı bilgilendirici olmuş emeğinize sağlık.

  4. kesinlikle en önemlisi host sağlayıcınız ve güvensiz eklentileri indirmemeniz. bu iki konu üzerinde yoğunlaşıldığı zaman pek problem çıkacağını zannetmiyorum. Teşekkürler değerli bilgilerin için

  5. wordpress açıklarını iyi takip etmek güvenliği arttırmak gerekiyor bir kaç defa siteme index atılmıştı bu sebepten dolayı.güvenlik ile ilgili güzel bir paylaşım olmuş teşekkür ederim.

  6. Güvenlik için Wordfence eklentisi var , tavsiye ederim. Sisteminizi her türlü zararlı girişimlere karşı koruyor. Ücretli bir eklenti fakat ücretsiz sürümü de gayet başarılı.

  7. wordpress milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor ancak güvenlik sorununu bir türlü aşamadılar. En iyi güvenlik eklentisi kurulu iken bile siteye saldırı yapılıyor.

  8. Yazıyı beğendim, 3 senedir wordpress sitelerle uğraşıyorum güvenlik gerçekten önemli hale geldi bir sürü eklenti var, hangisinde ne açık var bilemiyoruz, bazen aldığım tema ile onlarca eklenti kuruluyor, güncellemeleri kaçırdığımızda bunu farkedenler direk sitedeki açıklardan siteleri hackleyip link atabiliyorlar, dikkatli olmak lazım.

  9. hocam makaleniz emek kokuyor faydalandım çok teşekkür ediyorum bir sorum olacak bazı eklentiler wodpress de sitenin yavaşlamasına sebep oluyor acaba rename wp-login.php eklentisi sitemizde herhangi bir yavaşlama meydana getirir mi? malum güvenlik kadar hızda önemli.

Bir cevap yazın