Wanna CRY Virüsüne Engel Olun !

tarafından
105
Wanna CRY Virüsüne Engel Olun !
Güzel Hosting

Her gün hemen hemen her haber sitesinde denk geldiğim bir haber aslında bu virüs’le daha önce bir çok kez karşılaştım ama bu sefer daha efektif bir dağılımla windows açığı ile yayılma yapıyor. Daha önce karşılaştığım fidye virüs’lerinde tüm ofis programlarıyla oluşturulmuş dosyaları şifreleyerek para karşılığında açılabiliyordu hatta tanıtım için olsa gerek bir tane dosya’nızı ücretsiz olarak açıyorlardı. Bu virüs diğer fidye virüsüne istanaden hem sizin bir aktiviteniz olmadan bilgisayarınıza erişim yapabiliyor hemde tüm windows işlemlerinizi iptal edebiliyor. Başıma gelmedi ama çoğu kişi disk’e bulaştığından bahsediyor, mantıken böyle bir durum olduğunu düşünmüyorum yapmanız gerek Bios aracılığıyla format atmak olacaktır. Yine bir çözüm elde edilemiyorsa Linux işletim sistemli bir bilgisayar aracılığıyla disk’inizi çok rahat bir şekilde formatlayabilirsiniz.

Wanna CRY Korunmanın Yolları

  • Windows Sürüm ve Servislerinin güncel tutun.
  • Virüs programınızın güncel ve güvenilir olduğuna emin olun.
  • Bilgisayarınızı aktif olarak virüs taramasından geçiriniz.
  • Güvensiz E-Posta ve İnternet Sitelerinden uzak durun.
  • SMB CIFS Dosya Paylaşımı Desteğini Kaldırın.
  • Çok önemli olabilecek dosyalarınızı harici bir disk’te tutun.
  • Her zaman yedekleyin !

SMB CIFS Dosya Paylaşımını Kaldırma


Başlat ‘a Windows Özelliklerini Aç veya Kapat yazarak gelen seçeneğe tıklayarak SMB CIFS Dosya Paylaşımı Desteğini Kaldırın.

İlgili Kaldırma işlemini yaptıktan sonra tamam’a tıklayarak bilgisayarınızın kendini yeniden başlatmasına izin verin. SMB Windows tarafından sunulan bir dosya paylaşım protokolü hacker’ler bu protokol üzerinden bilgisayarınıza erişim yapmaktadır.
Yeni bilgiler edindikçe sizlere yazılar yazacağım.
Güvende Kalın ! Yedekli Yaşamı Öğrenin !
Yararlı olabildiysem ne mutlu, Hatam var ise bildirilirse düzeltebilirim.