Nesnelerin İnterneti (Internet of Things)

tarafından
40
Nesnelerin İnterneti (Internet of Things)
Güzel Hosting

Bugün internete bağlanan bilgisayar tablet,akıllı telefon dışında çevremizdeki bir çok nesnenin internete bağlandığı birbiriyle iletişime geçtiği bir dünya olan Internet of Things veya nesnelerin interneti dünyasından bahsediyoruz. Peki hangi nesnelerden bahsediyoruz. Evimiz , evimizdeki buzdolabı, çamaşır makinesi , klima termostat hatta kişisel eşyalarımız aksesuarlar yani saatimiz , kolyemiz, bilekliğimiz,gözlüğümüz,bisikletimiz arabamız dışarı çıktığımız yollar, duraklar bunların hepsinin birbirine bağlandığı bütün nesnelerin oyunun içine girdiği yani internet üzerinden birbiriyle iletişime geçtiği dünya düşünebiliriz.

Internet of Things yani nesnelerin interneti kullandığımız bir çok eşyanın akıllandırılması diyebiliriz.  İlk olarak ortaya İlk kez 1999 yılında Kevin Ashton bir şirket için hazırladığı sunumda kullanılan bir kavramdır.

Bugün gündeme gelen nesnelerin interneti en büyük sebebi bir çok firmanın bu işe girişmiş olmasıdır.  Nesnelerin interneti size bir çok kapı açarak bilgi çağında ileri aşamalara geçebileceğimizi düşünebiliriz.

Internet of Things yani nesnelerin interneti gelecek yıllarda hayatımızın içerisinde olacaktır. Bunların ilk adımı akıllı saatlerin bağımsız internet bağlantıları ile atılmıştır.

Peki bizi ilgilendiren tarafı ne diye sorarsanız ?

Nesnelerin interneti gelişen teknoloji ile günlük yaşantımıza girdiğinde bir çok kolaylıklar bize sunacak.

Örneğin;

  • Sabah kalktığımızda çayımızı hazır halde bulabileceğiz.
  • Markette alışveriş yaparken buzdolabımızda eksik neyin olduğunu tespit edebilip nelere ihtiyacımız olduğunu anlayabileceğiz.
  • Ev ısıtma sistemlerimizi eve gelmeden açıp kapatabileceğiz.
  • Çiçeklerimizi uzaktan sulayabileceğiz.

Bunun gibi bir çok örnek sunabiliriz.

Peki bu olay dünyada nasıl yaygınlaşacak aslında olay çok açık şuan için bu teknoloji daha ilk aşamasında ve bir çok firma bu teknolojiye yatırım yapmaya yeni yeni başladı. İlk örneklerini samsung ve apple firmalarında görebiliriz.

Kişisel fikrim bir çok nesnenin internete bağlanacağını düşünürsek ek olarak internet omurgalarına ek yük getirecek ve her cihazın benzersiz bir erişim bağlantısı olmak durumunda kalacak dünyamızda IP V4 sayısının şu günlerde bitme aşamasına geldiğini düşünürsek bu teknolojiye geçmeden önce tüm dünya internet omurgasının IP V6 ile uyumlu olması gerektiği ve şuanda bu teknolojinin kuluçka döneminde olduğu düşüncesindeyim.

Düşündüğümüz zaman çok fantastik gelebiliyor fakat bu teknoloji bizi önümüzdeki 10-20 yıl içerisinde bizleri bekliyor.