IP Adresim Nedir?

tarafından
162
IP Adresim Nedir?
Güzel Hosting

İnternet ortamında yer alan tüm cihazlar, bağlantı sağladıkları internet servis sağlayıcıları üzerinden benzersiz bir aygıt belirleyici numara alırlar. Bu numaralara IP Adresi ismi verilir ve uzatılmış haliyle belirtmek gerekirse Internet Protokol olarak isimlendirilir. IP Adresleri nokta ile ayrılan dört ayrı numara bloklarından oluşur. Örnek bir adres verecek olursa bir IP Adresi 123.123.123.123 şeklinde olur. Dünya üzerinde ilk kullanıma geçirilen IP v4 adresler şuanda neredeyse tükenme aşamasına geldiği için, yeni bir seçenek olan IP v6 kullanılma sunulmuştur. Örnek bir IP v6 Adres ise FE80:1234:FCAB:0020:0A10:10DE:FCFC:FCFC şeklindedir. Yeni nesil IP Adresleri v4’e oranla sınırsız sayıda türetilebilir ve v4’de yaşanan tükenme durumu v6 için yaşanmayacaktır.

IP Adresim Nedir ?

Şuanda mevcutta kullandığınız internet servis sağlayıcınız muhtemelen sizlere dinamik IP olarak isimlendirdiğimiz değişken bir IP tanımlamışlardır ve bu ip private yani gizli olarak yayın yapmaktadır yani siz bu adres üzerinden internete bağlanabilirsiniz fakat dışarıdan gelebilecek bir bağlantı kabul edemeyeceksiniz. Bu dinamik adres modeminizi her kapatıp açtığınızda değişecek ve kullanımda olduğu sürece sadece size özel olacaktır. IP adresinizin sabit olmasını istiyorsanız servis sağlayıcınız ile iletişime geçerek Statik IP adresi talep etmeniz gerekecektir, statik IP modeminizi  kapatıp açtığınızda dahi değişmeyecek ve private yani gizli olmayacaktır. Bu sayede örneğin ofisinizde ulaşmak istediğiniz bir cihaz mesela kameranıza uzaktan erişim yapabileceksiniz. Gelelim IP Adresinizin öğrenmenin yollarına belirtmek gerekirse en kolay yolu bir internet sitesinden destek almanız olacaktır, ip adresim sitesi üzerinden IP adresinizi öğrenebilirsiniz.

IP Adresi Kullanımı

IP adresi dünya üzerinde sadece size özeldir ve sizin kullanımınızda olduğu sürece bu adresi başka bir kimse sahip olamaz.  IP adresiyle ilgili cihazın hangi servis sağlayıcısı üzerinden internete bağlandığı, lokasyonu gibi bir çok bilgiye ulaşılabilir. IP adresi internet üzerinde yer alan diğer aygıtlarla ile de iletişim için kullanılır. IP Adresine sahip iki cihaz, internet bağlantısına sahip olduğu sürece bilgi alışverişi yapabilir, birbirleriyle etkileşime geçebilirler. Tüm bu bilgilendirmeler cihaz üzerinden anlattık ancak, atladığımız en önemli noktalardan birisi ise bir web sitesi de bir cihaz üzerinden yayın yaptığı için özel bir IP Adresine sahiplerdir. Bu bağlamda bir web sitesinin de kendine ait bir bir IP adresi vardır ve bu IP adresi üzerinden de ilgili web sitesine erişim yapılabilir.

Bu yazı https://www.ipadresim.com/ sitesinin tanıtımı amacıyla yayınlanmıştır.