Huawei Akıllı Saatlerinden Uzak Durun

tarafından
580
Huawei Akıllı Saatlerinden Uzak Durun
Güzel Hosting

Bundan yaklaşık 10 ay önce n11 üzerinden Huawei Watch GT Active 46 mm akıllı saat aldım, saatin en büyük aldandığım noktası ise tamamen şarj konusuydu. Çünkü daha önce kullandığım Samsung ekosistemindeki akıllı saatlerde bu sorun mevcuttu. Saati aldığım ve kullanmaya başladığım andan itibaren yazılım olarak çok yetersiz olduğunu ve bildirim vb. konularda saatin problemli olduğunu anladım. Saati yaklaşık 10 Gün civarı kullandıktan sonra satıcısına ulaşıp saati iade etmek istediğimi bazı sorunları olduğunu bildirdim fakat satıcı iadeyi kabul etmedi. Saat kullanmaya devam ettim belki güncelleme vb. durumda çözülür mü diye fakat nafile cihaz güncelleme alıyor fakat 3-4 ayda bir onda da köklü bir değişiklik değil sürekli iyileştirme vb. konularda. Saatin böyle gitmeyeceğini düşünerek sikayetvar.com üzerinden huawei’ye şikayetimi yaptım 29 Ekim 2019 tarihinde ilk başta çok ilgileniyormuş imajı veren huawei sonra hiç bir şekilde saatle ilgilenmedi. Daha sonra web sitesi üzerinden mail göndererek talepte bulundum, bu seferde telefon ile ulaşarak beni servise yönlendirdiler saati servise götürdüm. Servisinde yapabileceği hiç bir şey yok sonuçta tamamen yazılımsal bir sorun mevcut. Servis yetkilisi hiç bir sorun yok diye saatin teslimatını yaptılar. Daha sonraki süreçte Huawei eko sistemine dahil olan Honor telefondan olabileceğini düşündüm, evet iki telefon aynı eko sistemde fakat düşündüm. Çünkü telefonda da belli başlı bu tarz problemler olabiliyordu. Daha sonra farklı bir eko sisteme dahil olan farklı bir telefon üzerinden saati kurarak denedim. Bu telefonda yüzlerce bildirim gelme sorunu çözülmüştü fakat bu seferde gelen bildirimler silinmiyordu. Ayrıca cihaza farklı marka telefonda olduğu zaman arayüz ekleyemiyorsunuz. Eklemek istediğinizde Huawei mobil servisler uygulamasını telefonunuza indirmenizi istiyor daha sonra sağlık uygulaması hiç açılmıyor verdiği uyarı mobil servisler uygulamasının eski olduğu ve uygulamayı app gallery isminde bir uygulama ile güncelleyebileceğimizi söylüyor. Fakat Huawei’nin app gallery isimli uygulaması başka marka telefona yüklenmiyor. Sağlık uygulamasıda huawei eko sistemi dışındaki telefonlarda düzgün çalışmıyor ve güncelleme almıyor. Şaka gibi app gallery isminde bir uygulamayı mesaj ile telefonunuza gönderelim oradan indirin diyorlar.

Son olarak Huawei’ye son bir kez bir mail atarak sorunu tamamen çözümü için iade talep ettim, bütün süreci buradan takip edebilmeniz için sizinle paylaşıyor olacağım. Olabilecek aksi durumda ise hukuki haklarımı gizli tuttuğumu bildiririm.

24 Mayıs 2019 – Ürün N11 Üzerinden Satın Alındı.
02 Haziran 2019 – Satıcıya Ürünü İade Etmek İstedim. (Kabul Edilmedi)
29 Ekim 2019 – Şikayet Var üzerinden Durumu Bildirdim. (Tamamen Sonuçsuz)
3 Şubat 2020 – Huawei’ye Mail Gönderimi Yaptım. (Servis Sonrası Tamanen Sonuçsuz)
22 Mart 2020 – Huawei’ye İadesinin İçin Başvurdum.
24 Mart 2020 – Huawei’nin Talebi Üzerine Saati Yeniden Servise Götürdüm. (Sorun google servislerinin huaweiye güncelleme vermemesinden kaynaklı olduğunu bilgisini aldım. Servis raporunda saatin standartlara uygun olduğunu yazıyorlar maalesef.)
24 Mart 2020 – Huawei’ye İadesinin İçin Yeniden Başvurdum. (İade için yetkili merci olmadıkları servise gitmemizi istediler, serviste aynısını kendisi için demişti. Yeniden durum sonuçsuz.)