Yeniden Doğan Efsane Firefox Quantum

Yıllar evvel daha chrome’un adı bile bilinmez iken, insanlar tarayıcıda hız nedir bilmez iken doğdu ve bize tarayıcı teknolojilerinde ilkleri yaşattı. Ne kadar çalışılsa da tarayıcı alanında bir numara olma başarısına bir türlü erişemedi, fakat bu sefer çok daha başarılı bir şekilde sektörde olduğunu gösteriyor, firefox yeni tarayıcısıyla çok daha ileri hızlara ulaşabiliyorsunuz şuanda en önemli sorunu alışılmış olan chrome olan bağımlığı azalmak olacaktır. Mozilla Firefox Quantum sadece windows için değil şuanda bütün platformlarda. IOS,Android Birlikle Mac ve Linux’ta da şuanda kullanıcıların beğenisine sunulmuştur.

Quantum’un daha önce çıkan firefox sürümlerinden en fark edilen özelliği hızıdır, bu bahsettiğimiz hafife alınacak bir hız artışı değil, Quantum, eski Firefox ve Chrome göre 2 kata kadar hız vaat ediyor.

Quantum, adı verdiği kullanıcı arayüzü yüksek kullanıcı dostu arayüze sahip, Quantum yeni bir motor sistemi ile desteklenmekte ve şuanda ilk defa bu motor denenmektedir.

Türkçe dahil toplamda 90 Adet Dil desteği bulunmaktadır, eğer diğer tarayıcılar ile hız veya ram problemi yaşıyorsanız kesinlikle yeni Quantum’u denemeniz gerektiğini düşünüyorum.
Quantum, geliştiriciler içinde düşünülmüş ve chrome’den eksik kalan bir kısmı olmadığı tek eksik olarak eklenti durumunun chrome göre daha yetersiz olduğunu düşünüyorum.

Quantum Tarayıcı Deneyebilirsiniz.


“Yeniden Doğan Efsane Firefox Quantum” üzerine 6 yorum.

  1. Uzun zamandır chrome kullanıyordum, karar verip firefox’a geçtim şu an pişman değilim iyiki de geçmişim. Özellikle geliştiriciler için firefox bir numara diyebilirim.

  2. Firefox’u çok eskiden beridir kullanırım ve oldukça şekillendirebilir ve özelliştirilebilir bir tarayıcı bir zamanlar Turbo modu bile vardı halen var mı bilmiyorum internet hızınız yavaş ise Turbo modunu açıyordunuz görsellerin çoğunu yüklemiyordu ama sayfayı oldukça hızlı açıyordu teşekkürler makale için

  3. Opera kullanıcısı olarak chrome ve firefoxlar tam bir ram canavarı olduğunu söyleyebilirim lakin son zamanlar da gelen güncellemeler ile işlemciye yüklenmeye başladığını fark ettim operanın, bu sorunu da düzelteceklerdir. Ram ve işlemcisi düşük olanlar için vivaldi browser hakkında yayın yapmanızı öneririm, yazı için teşekkürler.

  4. Açıkcası ben yıllardan beri hatta kendimi bildim bileli Firefox kullanıyorum, böyle bir atak bekliyordum çünkü Mozilla’nın bir an önce bir atak yapması gerekliydi, ben çıktığı gibi indirdim gayette memnunum.

Bir cevap yazın