Dijital Hizmet Vergisi Yolda!

tarafından
121
Dijital Hizmet Vergisi Yolda!
Güzel Hosting

Hazırlanan yeni vergi paketi geliyor, Amerikalı dev dijital firmalar da bu durumdan etkilenecek. Yeni verginin bizlere etkisi ne olacak?

Ülkemizde internet üzerinden hizmet sunan teknoloji firmalarına, hizmetlerinden sağladıkları gelirlere %7.5 Dijital Hizmet Vergisi uygulanacak. İnternet üzerinden gerçekleştirdiğiniz alışveriş, tanıtım, uygulama, oyun, film ve müzik platformları bu vergiyi ödemek durumunda kalacaklar.

Google ve Apple hem uygulama hem de sundukları dijital servislerden dolayı büyük oranda vergi ödeyecekler. Facebook ve Amazon gibi firmalar da bu vergiden etkilenecekler. Geçtiğimiz yaz ilk olarak Fransa’nın uygulamaya başladığı verginin benzeri de ülkemizde uygulanacak.

Elbette bu durum bizlere de yansıyacak, çoğu firma bu durumu tüketicilere yansıtacak ve firmalar KDV tutarlarını artırmak durumunda kalacaklar. Bahsi geçen vergiden önce alınan KDV kararının ardından dijital reklam tutarlarına KDV de eklenmeye başlamıştı, yeni gelecek olan hizmet vergisi de sunulan servis fiyatlarına eklenecektir.

Vergiyi hangi şirketler ödeyecek?

Dijital Hizmet Vergisi, Türkiye’de sadece devasa dijital servislere uygulanacak diyebiliriz. Küresel olarak 750 milyon Euro, Türkiye’de 20 milyon TL’den fazla gelir elde eden şirketler bu vergiyi ödemek durumunda olacaklar.