KernelCare ile Kernel Güncellemelerinde Restart'a Son !

tarafından
120
KernelCare ile Kernel Güncellemelerinde Restart'a Son !
Güzel Hosting

Sistem ile ilgilenen bir çok kişi KERNEL güncellemelerini önemseme de en önemli güvenlik unsurlarından biriside KERNEL ‘inizi güncel tutmanızdır.  Geliştiriciler sürekli olarak yeni güncellemelerle oluşabilecek güvenlik açıkların en aza indirmekte ve bize çeşitli yenilikler sunmaktalar.  Peki biz bu güncellemelerden ne kadar yararlanabiliyoruz tabi ki bu size veya sistem yöneticinize kalmış durumdadır.

KERNEL Güncellemesi nasıl yapılır ?
Güncelleme aslen basit bir yöntemdir. Bunun için root erişimi olan bir SSH bağlantısına sahip olmanızdır. SSH Bağlantısı yaptıkdan sonra alt kısımda ki kodu uygulayınız.

yum -y update kernel

Bu işlem mirror’un yoğunluğuna ve verilen güncellemelerin büyüklüğüne göre zaman farklılığı gösterebilir.  Güncelleme işlemlerini sunucunuzun en sakin olduğu zamanlarda yapmanızı önermekteyim. Peki güncelleme işlemleri bitti bir sonraki aşamada yapmamız gereken işlem sunucumuza restart atarak güncellemelerin kullanılmaya başlamasıdır. Peki sunucunuz aşırı yüklü ve herhangi bir kesintiyi kabul etmeyecek kadar yoğun ve önemli bir sunucu ise bu durumu nasıl çözeceğiz ? Bu problemi bir eklenti ile çözebiliriz. Eklentimiz KernelCare eklentisidir. KernelCare CloudLinux yapımcılarının elinden çıkmış mucizevi bir eklenti olarak geçmişimde her zaman yer almıştır. KernelCare ücretsiz bir eklenti değildir fakat çok uygun fiyatlara sahip olabileceğiniz bir eklentidir. Fiyatı şu anda $3.95 civarıdır. Lisans sayınız artıkça fiyatta ciddi indirimler olmaktadır. KernelCare ile daha detaylı bilgi için web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

KernelCare desteklediği linux sürümleri RHEL/CentOS 5.x, 6.x , 7.x, CloudLinux 5.x, 6.x, Virtuozzo/PCS/OpenVZ 2.6.32, Debian 6.x, 7.x ve Ubuntu 14.04 şeklindedir. İlerleyen günlerde daha çok yaygınlaşacağı düşüncesindeyim.

KernelCare kurulumuna başlayabiliriz.
Bu işlem için root erişimine sahip bir SSH erişimine sahip olmanız gerekmektedir..
RPM Tabanlı sistemlere KernelCare kurmak için alt kısımdaki kodu kullanabiliriz.

rpm -i https://downloads.kernelcare.com/kernelcare-latest.x86_64.rpm

Debian sistemine KernelCare kurmak için alt kısımdaki kodları uygulayabiliriz.

wget https://downloads.kernelcare.com/kernelcare-latest.deb
dpkg -i kernelcare-latest.deb

Kurulum işlemleriniz başlayacaktır. İşlem sunucunuzun yük durumuna göre zaman farklılıkları gösterebilir. Kurulum işleminden sonra sunucunuza restart atmanıza gerek yoktur.

/usr/bin/kcarectl --info

Kodu ile KernelCare kurulumunun başarılı olup olmadığı kontrol ediniz.
KernelCare her 4 saatte bir KERNEL sürümünüzün güncelliğini kontrol ederek yeni çıkan güncellemeleri otomatik olarak yükleyecektir. Dilerseniz alt kısımdaki kod sayesinde 4 saat beklemeden manuel olarak kontrol sağlattırabilirsiniz.

/usr/bin/kcarectl --update