cPanel Nedir Nasıl Kurulur?

tarafından
249
cPanel Nedir Nasıl Kurulur?
Güzel Hosting

cPanel (Control Panel) Linux sunucularda görsel ve interaktif olarak yönetimin kolay olması amacıyla geliştirilen sunucu kontrol panelidir.

cPanel Lisans gerektiren bir kontrol panelidir. Şuanda fiyatlandırma olarak sanal sunucularda $20/Ay, fiziksel sunucularda ise $45/Ay civarındadır.

cPanel zamanımızda dünya üzerinde kabul görmüş ve en çok kullanılan kontrol panelleri arasında yerini almaktadır.

Kullanımı kolay ve herşeyin yerli yerince olması sebebiyle sistem yöneticileri ve kullanıcılar tarafından çokca tercih edilmektedir.

cPanel iki temel alandan oluşmaktadır.

İlk alanımız WHM panel olarak bilinen Web Host Manager alanıdır. Bu kısıma tam yetki ile sadece root erişimi ile kişiler ulaşabilir. Bu kişiler sunucunuz ve hosting müşterileriniz ile dilediği işlemi yapmasına olanak vardır. Erişim yapabilecek diğer kişiler ise reseller erişimi olan kişilerdir. Bu kişiler verilen yetkiye göre erişim yapabileceği kısımlar açılır genel olarak bu kişiler müşterilerinin domainlerini yönetebileceği erişimlere sahip olurlar. Erişim kısıtlandırmalarını Reseller Center kısmından yapabilirsiniz.

Dilerseniz kurulumu hakkında bilgi verelim.

cPanel için en uygun olan işletim sistem Centos’tur.

cPanel kurulumu için temiz bir Centos’a ihtiyacımız vardır. Temiz olmasının sebebi tüm ihtiyaç duyulabilecek eklenti ve yazılımların cPanel tarafından kuruluyor olmasıdır.

cPanel erişimi uzun bir işlem olduğu için kurulum esnasında kapanmayacak bir bilgisayardan yapmanızı öneririm. Eğer durumunuz var ise uzak masaüstü ile bir sanal sunucudan yapmanızı öneririm.

cPanel kurulumu için root erişime sahip SSH bağlantısına sahip olmanız gerekmektedir. SSH bağlantısı yaptıkdan sonra alt kısımdaki kodları uygulayabilirsiniz.

yum upgrade -y
Kodu ile sistemimizi en güncel sürüme yükseltiyoruz.
yum install perl
Kodu ile perl modülünü sunucumuza kuruyoruz.
cd /home
wget -N http://httpupdate.cpanel.net/latest
sh latest

Kodları ile kurulumu başlatabiliriz. İşlem sırasında herhangi bir kesinti olur ise sunucuya format atıp yeniden kurmanız gerekmektedir. cPanel sunucunuza kurulduktan sonra silinemez.
Kurulum işleminiz tamamlandıktan sonra panelinize erişim yapabilir ve ayar işlemine başlayabilirsiniz.
WHM Erişimi: ipadresiniz/whm , ipadresiniz:2086 veya https://ipadresiniz:2087
cPanel Erişimi : ipadresiniz/cpanel , ipadresiniz:2082 veya https://ipadresiniz:2083
cPanel daha önce lisans alınmamış ip adreslerinize 15 Günlük ücretsiz kullanım sunmaktadır.
IP Adresinize daha önce cpanel lisansı alınıp alınmadığını ve aktif bir lisansınızın olup olmadığını https://verify.cpanel.net/ linkinden kontrol edebilirsiniz.
Lisans aldığınızda anında aktif olmasını istiyorsanız alt kısımdaki kodu SSH pencerenizde kullanınız.
/usr/local/cpanel/cpkeyclt