Amazon Web Service EC2 Centos cPanel/WHM Kurulum

tarafından
274
Amazon Web Service EC2 Centos cPanel/WHM Kurulum
Güzel Hosting

Amazon Web Service‘den bir önceki yazımızda kısa kısa bahsettim, sizlere tanıtmaya çalıştım. AWS’den bahsettiğimize göre ilk servis anlatımından bahsedelim. Bu yazımızda AWS EC2 servisinden bahsedeceğim EC2 daha anlatılabilir haliyle bulut sunucu (cloud) yapıdır. AWS kayıt çok basit bir işlemdir kayıt sırasında takılabileceğinizi düşündüğüm yer telefon ile doğrulama olacaktır. Bunu ise sayıların ingilizcelerini biliyorsanız çok rahat bir şekilde geçebilirsiniz. AWS kayıt sırasında kart bilgisi istemektedir ve kartınızdan temsili olarak 1$ çekmektedir ve bu ücret kartınıza geri iade edilecektir. Üyelik aşamasında bir sorun yaşamadığımızı varsayarak gelin beraber ücretsiz olarak EC2 server kurulumu yapalım.
Gelin işlemlere başlayalım.
1. Adımda Servisler’de EC2’yi Seçelim.

2. Adımda Launch Instance ‘e tıklayarak işlemlere devam edelim.

3. Adımda AWS Marketplace’den Centos’u aratarak bulalım, ben Centos 6 Tercih ediyorum, dilerseniz Centos 7’de kurabilirsiniz.
4. adımda sunucumuzu seçiyoruz. t2.micro’yu AWS Ücretsiz olarak temin etmektedir. Diğer fiyatlara AWS EC2 Fiyatlar sayfasından kontrol edebilirsiniz.

5. adımda ise çok ayar yapmıyoruz ok ile gösterdiğim yeri seçersek sunucunuzu silmek için daha sonra bu seçeneği kaldırmanız gerekiyor.

6. Adımda ise Storage ekleyelim, aws bize 30 GB SSD ücretsiz olarak sunmaktadır.

7. Adımda Sunucumuza bazı taglar ekleyelim, örneğin name sunucunuzun adını belirler.

8. Adımda Güvenlik Gruplarımızı ayarlıyoruz. Alt kısımdaki hali en sadece güvenlik grubu tercihimdir benim, bu grupta sunucunuz mail gönderim yapmaz bunun için POP3,SMTP,IMAP gibi portlarınızı da aktif hale getirmeniz gerekmektedir.

9. Adımda kuralacak olan sunucumuzun özelliklerine erişiyoruz.

10. Adımda Launch diyerek sunucumuza SSH Erişimi için bir KEY üretiyoruz ve bunu kendi bilgisayarımıza indiriyoruz.

11. Adımda sunucumuzun kurulmasını bekleyelim, ortalama 1 dakika içerisinde kurulacaktır. Okla belirttiğimiz yerden IP Adresimizi alıyoruz.

12. Adımda indirmiş olduğumuz .pem uzantılı dosyayı PuttyGen programını açarak Conversions>Import key kısmından yükleme yapalım.

13. Adımda Save private key diyerek tarafınıza oluşturacağı .ppk dosyasını güvenli bir ortama indiriniz. Artık sunucunuza bağlantı sırasında tek güvenlik önlemini bu dosya sağlayacaktır.

14. Güvenlik işlemini kabul ediyoruz.

15. Adımda AWS’nin verdiği IP’yi PuTTY’e yazıyoruz ve Sol menüden SSH>Auth ‘a tıklıyoruz.

16. Adımda Browse ile tarafımıza PuTTYGen programı ile çıktı aldığımız .ppk dosyasını yüklüyoruz.

17. Adımda gelecek güvenlik uyarısını kabul ederek SSH erişimi yapıyoruz. login as: centos yazarak erişim yapıyoruz.

18. Adımda sudo su ile Super User yetkisi alarak yum update yapıyoruz.

19. Adımda hostname sunucu.adiniz.com yazarak hostname belirlememiz gerekmektedir.
20. Adımda cPanel kurulum makalemizden yararlanarak cPanel’imizi Kurulumunu yapıyoruz. İşlem sonunda cpanel şifrenizi passwd ile belirlemeyi unutmayın.
21. Adımda cPanel yapılandırma makalemizden yararlanarak ise cPanel’imizi yapılandırarak kurulumlarımızı tamamlıyoruz.
Nginx tarzı yazılımlar ile sunucunuzun hızına hız katabilirsiniz. Bu tarz yazılımlar için kişisel blog adresimde ki makalelerime göz atabilirsiniz.
AWS’den hizmet alacaklar için bir ömür boyu kaliteli hizmet dilerim 🙂
Yararlı olabildiysem ne mutlu, Hatam var ise bildirilirse düzeltebilirim.