Işık Dağı Karagöl Jeositi Kamp Etkinliği

tarafından
697
Işık Dağı Karagöl Jeositi Kamp Etkinliği
Güzel Hosting

Web sitemi takip ediyorsanız az çok paylaştığım içerikler hakkında bilgi sahibi olmuşsunuzdur bugün alışılmışın dışına çıkarak sizlerle bir gezi yazımı paylaşacağım, bu yazım sırasında yeni bir kategoriye sahip olduk artık yaptığım geziler hakkında sizinle bu tarz blog yazıları yazacağım.

Aklınıza hemen jeosit ne demek diye soracaksınız ben sizin için araştırdım “Belirli bir jeolojik özelliğin belirgin bir yapısının bulunduğu, bu özelliğin kolayca anlaşılmasını sağlayan yere verilen isim” burayı Çubuk’taki Karagöl ile karıştırmayın, burası oraya göre çok çok daha bakir bir alandır ve böyle kalmasını istiyorum.

Bir hafta sonu kaçamağı olarak kamp fikri aklımıza geldi ve 5 arkadaş kamp yeri arayışına başladık, daha önce Sorgun Göleti ve Çubuk Karagöl ‘de kamp yapmıştık bu sefer farklı bir kamp yeri arayışına girdik ve Ankara merkeze yaklaşık 112 KM mesafede Işık Dağı ile karşılaştık kamp yeri arayan kullanıcılar genelde Işık Dağı olarak bildiği yer, Karagöl Jeosit’i olarak isimlendirilmesi daha sağlıklı olur çünkü yanlış anlaşılma sebebiyle 15 km fazla yol yapabilirsiniz. Eğer Işık Dağı’nda kamp fikriniz var ise GPS’inize Karagöl Jeositi olarak yazarak arama yaparak geliniz.

Işık Dağı Karagöl Jeositi oksijen ve doğasıyla muhteşem bir alandır ve doğası çok fazla bozulmamış bir alandır.

Işık Dağı Karagöl Jeositi Kamp Alanına Nasıl Gidilir ?

Ankara’ya yakın bir kamp arayışınız var ise Işıkdağı Karagöl Jeositi ilk tercihleriniz arasında olabilir, diğer yaptığımız alanlara nispeten doğası daha az bozulmuştur. Kamp alanına gelirken market alışverişini Kızılcahamam’dan yapabilirsiniz. Aklınızı soğuksu çelebilir fakat burası oraya göre çok çok daha güzel bir yerdir. Alana ulaşmadan yanınızda bol miktarda su ve yakacak odun olması önerilir. Orman içerisinde imkanlar olsada tedbirli olunması gerekmektedir. Alana ulaşmak için İstanbul yolu üzerinden Karabük(Çerkeş) ayrımına girmeniz gerekmektedir, Güvem Bucağı ve Belpınar çiftliklerini geçtikten sonra Yağcıhüseyin Köyü’nden sonra alana ulaşabilirsiniz. Alana ulaşım sırasında son 2 KM yol toprak yoldur bu sizi yanıltmasın, orman içerisinde hareket halinde iken lütfen dikkatli olun büyük çukurlara rast gelebilirsiniz.

Işık Dağı Karagöl Jeositi Kamp Alanı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • Ankara Merkeze 112 KM uzaklıktadır.
 • Ankara Kızılcahamam İlçesine 35 KM uzaklıktadır.
 • Işık Dağına 5 KM Mesafedir.
 • Rakım 2000 metre olarak biliyor,  fakat Altimetre 1514 metre ölçmektedir.
 • Göl 2 Metreyi geçmez ve tatlı bir suya sahiptir, zor durumlarda kaynatılarak içilebilir.
 • Göl’de balık bulunmamaktadır.
 • Elektrik, Tuvalet ve Market yoktur.
 • Çeşme var fakat çok az akmaktadır.
 • Telefon çekmektedir.
 • Yakacak odun sıkıntısı bulunmuyor, ormanı gezerek kuru odun, kozalak toplayabilirsiniz.
 • Büyük bir çöp poşeti (Çöpünüzü Lütfen Yanınızda Götürün)
 • Çadırınızı göle çok yakın kurmayınız, kurbağa sesinden uyuyamayabilirsiniz.

Her ne kadar alan doğası olarak temiz olsada maalesef insanlar burayıda pisletmeyi başarmıştır, bazı alanlarda çöp yığınları görebilirsiniz. Konu hakkında Ankara Büyükşehir Belediyesi ile görüşme yaparak bu çöp yığınlarının kaldırılmasını hatta bir çöp konteyner’leri koydurmayı deneyeceğim, harici olarak imkan olursa bir tuvalet yaptırılmasını isteyeceğim.

Lütfen siz yanınızda gelirken büyük bir çöp poşeti getirerek çöpünüzü yanınızda götürün, doğa hepimizin ve doğayı koruyalım.

Işık Dağı Karagöl Jeositi Kamp Alanı Havadan Görüntüsü ve Fotoğraflar